SZLAKIEM JÓZEFA CHEŁMOŃSKIEGO

Żurawie! wy, co w powietrzu różane
Co rano długą wzlatujecie szarfą,
Wyjście mi były niegdyś ukochane,
Wyjście jesienną moją były harfą!
Wy – i szumiące sosny nad grobami,
Gdzież się ją dzisiaj zobaczyłem z wami?
Juliusz Słowacki, Podróż do Ziemi Świętej

Kolejny weekend spędzony w rodzinnych klimatach. Nieco zwiedzania na szlaku architektury drewnianej, a przede wszystkim dużo pozytywnej energii i otoczenie przyrody. Pośród natury zawsze znajduję ukojenie, jak również pojawia się wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Relacja poniżej.

Trasa w skrócie:
Długość: 120 km
Czas podróży: 1 dzień
Początek i koniec: Warszawa, Wilanów zone
Przebieg trasy: Opacz Mała – Wolica – Nadarzyn – Siestrzeń – Radziejowice – Kuklówka – Skuły – Nadarzyn – Lasy Sękocińskie – Opacz Mała

KUKLÓWKA

W Pałacu w Radziejowicach w maju 2019 roku podziwialiśmy kolekcję dzieł Józefa Chełmońskiego. Tym razem postanowiliśmy pojawić się w miejscu, w którym w latach 1889 – 1914 żył i tworzył wybitny malarz. W tym modrzewiowym dworku, w pracowni na strychu powstały m.in. obrazy takie jak: Odlot ptactwa, Kaczeńce, Bociany, Orka. Obiekt z drugiej połowy XIX wieku podziwiamy jedynie z zewnątrz bowiem nie jest dostępny do zwiedzania. To tutaj Chełmoński, niezwykle mocno związany z Polską, dopełnił żywota. Jak stwierdził Stanisław Witkiewiczharmonię barw, logikę światła, ton obrazu, przywykł on obserwować tylko w związku z naszą naturą„.

Klimatyczna aleja dębowa wiodąca do dworku. Coś niesłychanego. Podążając w stronę zabytkowego dworku można poczuć dreszczyk emocji. Wyjątkowo udzieliła mi się atmosfera tego miejsca, zwłaszcza, że wieczór przed wyprawą poświęciłem na studiowanie dzieł artysty polskiego realizmu.

SKUŁY

Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Skułach z XVII wieku, powstał dokładnie w 1678 roku z fundacji Seweryna Skulskiego i księży misjonarzy z Kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Jest to już 3 budowla usytuowana w tym miejscu (pierwszy kościół istniał już w XIV wieku, kolejny zbudowano w XVI – spalony przez Szwedów). Posiada konstrukcję zrębową, wzmocnioną lisicami, jest oszalowany, wzniesiony na planie prostokąta, orientowany.

Naszą uwagę przykuwa także drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z 1822 roku.

LASY SĘKOCIŃSKIE

Na deser spacer po Lasach Sękocińskich. Spontanicznie spotykamy się z Martą, Tomkiem i Bliźniakami. Jest moc!!!

Adaś z wielkim przejęciem podpatruje drzemiące Bliźniaki.

Pierwszy kontakt z gorzką czekoladą.

Ups. Poplątały mi się nogi…

Obowiązkowy punkt programu to obiad w trasie. Uwielbiam van life. Wszystko byłoby fajnie gdybym nie zapomniał butli z gazem i moglibyśmy skonsumować w plenerze uprzednio przygotowane danie. Tak, kończy się na hot dogu i kawie ze stacji benzynowej. Nie zawieszamy broni tylko Działamy Działamy dalej

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

1 myśl w temacie “SZLAKIEM JÓZEFA CHEŁMOŃSKIEGO

  1. Pingback: TERESIN | Inspirując do działania...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *