PAŁAC RZECZYPOSPOLITEJ

Wszyscy kochamy naszą stolicę
stare ulice, nowe ulice.
Most nad rzeką i fale Wisły
Statek na fali i piasek złocisty.
Szerokie place, parki zielone
i tramwajowy srebrzysty dzwonek
Stado gołębi, co chmurką białą
Nad ulicami szybuje śmiało
I każdy kamień, drewno i trawę
Wszyscy kochamy naszą Warszawę
Stolica Polski, piękna Warszawa
to nasza duma, to nasza chwała.
Wszyscy kochamy naszą stolicę, Czesław Janczarski

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przywitaliśmy kolejną turystyczną mini przygodą. Do pożądanych przez nas warunków pogodowych daleko jeszcze, ale przecież ciepło i pozytywną energię mamy w sercach. Relacja poniżej.

Wkraczamy do Ogrodu Krasińskich. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 3,4 ha i do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy park warszawski.

Podziwiamy barokowy Pałac Krasińskich, który zbudowany został w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. W 1765 roku zakupiony przez Rzeczpospolitą i od tej pory zaczął być określany mianem Pałacu Rzeczypospolitej. W chwili obecnej mieści zbiory specjalne Biblioteki Narodowej. Zespół pałacowy jest jednym z najokazalszych założeń entre cour et jardin w Warszawie.

Historia wypełnia w zasadzie każdą przestrzeń Stolicy. Stoimy w miejscu, w którym przebiegała granica warszawskiego getta. Mroczna historia spisana przez okrutną ideologię.

Spacer po Starówce zawsze oddziałuje na mnie pozytywnie. Jestem pełen uznania, że tak wiernie i z tak nieprawdopodobną pieczołowitością podniesiono Stare Miasto z gruzów. Przy okazji oddając jego specyfikę i zachowując „klimat”.

Pomnik Powstania Warszawskiego, który odsłonięto 1 sierpnia 1989 roku, w 45 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Pomnik składa się z dwóch elementów: powstańcy wybiegający spod monumentalnego pylonu to tzw. „zryw”, natomiast ludzie stojący nad zejściem do kanałów to tzw. „epilog”, symbolizujący koniec powstania na Starym Mieście.

Kolejne odwiedzone przez nas zejście do kanałów, którymi przemieszczali się powstańcy. 1 i 2 września powstańcy ewakuowali się tędy ze Starego Miasta do Śródmieścia.

Wycieczkę kończymy na ul. Długiej 52, przy kamieniu upamiętniającym powstańców warszawskich. Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *