TRAKT KRÓLEWSKI

Ludzie tacy, jak ja, wytyczający sobie najwyższe, ambitne cele, podążający za marzeniami, bardzo często popadają w skrajności. Ćpamy życie na maksa – pijemy na maksa, kochamy na maksa, trenujemy na maksa. Czasami obijamy się od burty do burty w poszukiwaniu swojego miejsca na łódce, ale kiedy już je znajdziemy, rozwijamy wszystkie żagle i okrążamy świat. Czasem trzeba upaść na samo dno, aby odnaleźć siebieNajlepszy. Gdy słabość staje się siłą

Bezcenny czas. Kolejne zacne chwile do granic możliwości skonsumowane wraz z Adasiem. Rozwijamy turystyczne żagle przemierzając Trakt Królewski. W wolnym czasie spacerujemy szlakiem polskiej historii. Niczym pajęcza sieć splatają się różne wątki historii stolicy. Łączą się w jedność, by dać nam obfite świadectwo przeszłości. Relacja poniżej.

Startujemy spod Kościoła Świętego Aleksandra. Świątynia powstała w miejscu bramy tryumfalnej na cześć cara Aleksandra I wzniesionej w 1815 r. Budowla wzorowana na rzymskim Panteonie, wzniesiona w latach 1818 – 1826 wg projektu Piotra Aignera.

Przemierzamy także szlakiem ojców niepodległej Polski. Jako pierwszy na drodze wyłania się pomnik Wincentego Witosa, działacza ruchu ludowego. Jeden z najważniejszych, a także najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczypospolitej.

Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita, pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Na Placu na Rozdrożu upajamy uszy melodią tętniącego życiem miasta. Na dwupoziomowym placu podziwiamy jasną, długą, prostą … Trasę Łazienkowską.

Wojciech Korfanty – polski przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją.

Marszałek Józef Klemens Piłsudski – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP. Oglądamy także ostatni zakupiony dla Marszałka samochód: Cadillac 355 D, który stoi niemalże tuż obok pomnika.

Teren, na którym znajduje się obecny Belweder położony jest na najwyższym (ok. 25 m), środkowym odcinku skarpy warszawskiej. Klasycystyczny pałac powstał w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego w miejscu pałacu barokowego wzniesionego według projektu Jakuba Fontany. W sali Pompejańskiej, najbardziej reprezentacyjnej sali w pałacu, koncertował Fryderyk Chopin. W końcu regularnie był zapraszany przez Wielkiego Księcia Konstantego i jego małżonkę, Joannę z Grudzińskich.

Krótki przystanek przy pomniku Romantyka fortepianu w Łazienkach Królewskich – obowiązkowy punkt wycieczki skoro wielokrotnie przemierzamy jego śladami.

Roman Dmowski – działacz i pisarz polityczny. Współtwórca i czołowy ideolog narodowej demokracji.

Tutaj, w Alejach Ujazdowskich, przy ulicy Wilczej znajdowało się wejście do kanałów, którymi przemieszczali się Powstańcy. Była to droga łączności Śródmieścia Południowego z Mokotowem. W dniach 26 i 27 września 1944 roku wychodzili nim ewakuowani z Mokotowa jego obrońcy. Działamy Działamy dalej

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

1 myśl w temacie “TRAKT KRÓLEWSKI

  1. Pingback: PAŁAC RZECZYPOSPOLITEJ | Inspirując do działania...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *