STARÓWKA Z ADASIEM

Uczuciowość Warszawy rozwinięta jest więcej niżby się to z powierzchownej znajomości miasta wydawać mogło. Jest to wielki zbiornik sił żywotnych narodu, ale też wielki zbiornik łez i smutkuPrzygodny

Czas wolny = czas spędzony z Synem.
Pełna magia.
Radość buzująca w żyłach.
Tym razem we dwóch udajemy się na starówkę. Przemierzamy tutejsze uliczki chłonąc klimat Stolicy. W końcu razem najlepiej. Ojciec i Syn. Relacja poniżej.

W drodze na Stare Miasto zaliczamy… Rynek Nowego Miasta. 🙂 Powstał on na przełomie XIV i XV wieku jako centrum nowo lokowanego miasta, przylegającego od północy do Starej Warszawy. Na zdjęciu zabytkowa dziewiętnastowieczna studnia zwieńczona panną z jednorożcem – dawnym herbem tzw. Nowej Warszawy.

Barbakan wzniesiony około 1548 jako element warszawskich murów obronnych, chociaż już w chwili jego wybudowania był anachroniczny i nie spełniał poważniejszych funkcji obronnych, głównie wskutek rozwoju artylerii.

Rynek starego miasta ukształtował się w XIII i XIV wieku podczas lokacji miasta. Do XVIII wieku najważniejszy plac miasta. Koncentrowało się na nim życie warszawiaków, jak również rozgrywały się ważne wydarzenia historyczne, wystąpienia polityczne, manifesty i publiczne egzekucje, jak również służył rzecz jasna celom handlowym.

Gnojna Góra – dawne wysypisko śmieci i nieczystości Starej Warszawy. Śmieci z całej Warszawy lądowały tu aż do 1844 roku. Wcześniejsze próby zlikwidowania tej bomby biologicznej kończyły się za każdym razem fiaskiem. Z ciekawostek: w wysypisku zakopywani byli po szyję ludzie chorzy na syfilis – wierzono, że ma to właściwości zdrowotne.

Dzwon na Kanonii odlany że spiżu w XVII wieku. Bogato zdobiony. Tak na dobrą sprawę nigdy nie pełnił swoich funkcji, najprawdopodobniej ze względu na wady konstrukcyjne. Dzięki temu, iż Niemcy nie zdołali go wywieźć możemy go obejrzeć w nietypowym, jak na dzwoń przystało miejscu na warszawskiej Starówce.

Kolumna Zygmunta III Wazy – wzniesiona w latach 1643-44 z inicjatywy królewskiego potomka, dzięki czemu jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie oraz pierwszą kolumną osoby świeckiej wzniesioną w nowożytnej Europie.

Chwila refleksji przy pomniku upamiętniającym oficerów wojska polskiego zamordowanych przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki.

Pomnik Jana Kilińskiego upamiętniający go w fazie szturmu.

Pomnik Matki Polki Dzieci Powstania Warszawskiego.

Pomnik Małego Powstańca upamiętniający dzieci i młodzież walczących w powstaniu. Najmłodsza sanitariuszka – 8 lat, najmłodszy walczący powstaniec – 9 lat; człowieka ściska w sercu gdy sobie to uzmysłowi. Fragment popularnej powstańczej piosenki:
Warszawskie dzieci pójdziemy w bój
za każdy kamień twój
stolico damy krew
St. R. Dobrowolski

Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

3 myśli w temacie “STARÓWKA Z ADASIEM

  1. Pingback: STARÓWKA PO RAZ KOLEJNY | Inspirując do działania...

  2. Pingback: "14" | Inspirując do działania...

  3. Pingback: DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI | Inspirując do działania...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *