„Podświadomość przez dwadzieścia cztery godziny na dobę dba o twoją pomyślność i podrzuca ci owoce twoich nawyków myślowych” Joseph Murphy
Na warszawskim Bródnie zwiedziłem swoje pierwsze grodzisko na Mazowszu. Kolejne było Zamczysko w Kampinoskim Parku Narodowym. Wówczas pojawiła się koncepcja zrealizowania Krajoznawczej Odznaki „Grodziska Mazowsza” PTTK. Dzisiejsza turystyczna eskapada rozegrała się w średniowiecznej Chlebni. Orzeźwiający mini spacer, dzięki któremu łapię dodatkowy wiatr w żagle. Relacja poniżej.
Usytuowane na podmokłych łąkach w obrębie płaskiej doliny rzeki Mrowny Grodzisko Szwedzkie Góry datowane na XI – XIII w to jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu na Mazowszu (utrwalony został krajobraz kulturowy z formą terenową w postaci wałów, jak też dzięki kontynuacji struktur osadniczych). Obiekt dwuczłonowy o wymiarach ok 100 x 150 m. Składa się z zewnętrznej linii wałów na planie ósemki, o wysokości 1,5 – 2 m i szerokości u podstawy 9 m oraz gródka wewnętrznego. Obecna nazwa Szwedzkie Góry nawiązuje do przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie opowieści, że wzniesienia te były rzekomo pozostałością szwedzkich szańców.
Działamy Działamy dalej.
Pingback: GRODZISKO STARA WARKA | Inspirując do działania...