SOBOTNIE KRĘCENIE Z SYNEM

Będąc przekonanym, że niezależność jest koniecznym warunkiem prawdziwego szczęścia każdego narodu, zawsze jej pragnąłem dla swojej ojczyzny, a to tym bardziej, że i oswobodzenie się Rosji od ciężaru panowania nad Polską liczyłem za konieczny warunek do zwrócenia całej działalności rządu i ludu rosyjskiego na rzeczywisty pożytek tego obszernego państwa. Były to moje pragnienia, których urzeczywistnienia oczekiwałem od Boskiej sprawiedliwości miłosierdzia.Romuald Traugutt

Kontynuujemy nasz projekt ojciec i syn – w dzisiejszej odsłonie, podczas kręcenia korbą, kolejne historyczne wątki wiążące się z Syrenim Grodem. Relacja poniżej.

Za nami pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety wszech czasów, która urodziła się w Syrenim Grodzie. Uhonorowana została dwiema nagrodami Nobla. Jedynie grono czterech osób otrzymało Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach. Z czego nasza noblistka jest jedyną kobietą oraz jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych.

Dworzec Warszawa Ochota z 1962 r wykonany w stylu modernistycznym wg projektu Arseniusza Romanowicza oraz Piotra Szymaniaka. Dach z żelbetonowej konstrukcji łupinowej w kształcie paraboloidy hiperbolicznej.

Reduta 56, zwana też Wolską lub Sowińskiego. Kluczowy fort w systemie obronnym Warszawy przez blisko półtora stulecia. Tutaj poległ generał Józef Sowiński. Za mną Kościół Św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej. Świątynia jest jedną z najstarszych budowli na terenie Woli, a wraz z szańcem jedynymi zachowanymi budowlami związanymi z dawną wsią Wola.

Tężnia Solna Wola w Parku Józefa Sowińskiego.

U nas na dzielni niezmiennie jest sielsko… Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *