PROJEKT DREWNIAK: FINAŁ

Skupiaj się na swoim celu i potwierdzaj go co dnia, a później konsekwentnie podążaj za tą wizją, aż się urzeczywistni. Nie ma się czego bać, ponieważ nie możesz przegrać – możesz jedynie czegoś się nauczyć, dojrzeć, stać się kimś lepszym niż wcześniejHal Elrod

Ostatnie penetrowanie Stolicy w związku z pokonywaniem Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej PTTK za mną. Relacja poniżej.

Dom mieszkalny z końca XIX wieku, ul. Górczewska 124. W chwili obecnej Karczma Soplicowo. Ujęty w miejskim wykazie zabytków. Zabrakło mi informacji na temat drewniaka tuż przy obiekcie, czy też na stronie internetowej karczmy. Szkoda… W mojej opinii duży błąd. Warto nawiązywać do historii.

Kościół p.w. Św. Antoniego Padewskiego z 1916 r przy ul. Borkowskiej 1. Zbudowany w Rokitnie, w stylu zakopiańskim, w roku 1948 przywieziony do Starej Miłosnej. Niestety jedynie zza płotu, ale i tak robi dobre wrażenie.

KROPKA NAD „I”

Ostatnie miejsce na mojej drewniakowej, podróżniczej liście – nie mogło być inaczej – przypadło na Dwór modrzewiowy z 1820 roku przy ul. Rosoła 19. To już drugie podejście, tym razem autem. Po rozmowie z życzliwym Właścicielem tutejszego sklepu ogrodniczego mogłem spokojnie obejrzeć go z zewnątrz. Jak widać prace remontowe idą pełną parą. Co ważne dworek cały czas jest w rękach jednej rodziny. Najstarszego rodu na Ursynowie – rodziny Karniewskich.

Na tyle, na ile to możliwe lista jest kompletna. Zaliczyłem wszystko, co było do obejrzenia. Upływający czas trawi bez opamiętania słabość konstrukcji drewnianych. W czeluści niebytu z zaproponowanej przez PTTK listy znajdują się już poniższe drewniaki:
Dom mieszkalny przy ul. Orszady 39 – wraz z osunięciem się skarpy budynek się zawalił.
Osada Ojców 17 tu także dom mieszkalny. Przynajmniej niegdyś bowiem w chwili obecnej teren pochłonęło współczesne osiedle.
Praska 1 – niestety nie ma totalnie nic. Puste miejsce
Świdnicka 4 – w miejscu drewniaka wyrósł murowany warsztat samochodowy

Przygoda z projektem Drewniak była dla mnie niezwykle inspirująca. Zainicjowała większe skupienie mojej uwagi na architekturze drewnianej, która jeszcze znajduje się na terenie naszego pięknego kraju. Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

2 myśli w temacie “PROJEKT DREWNIAK: FINAŁ

  1. Pingback: NIEUSTANNY ZAPACH DREWNA – URSYNÓW | Inspirując do działania...

  2. Pingback: SPACER PO URSYNOWIE | Inspirując do działania...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *