ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Nie bój się zmian. Zmiana jest jak fala na oceanie, która podnosi twój statek i popycha go do portu przeznaczeniaBeata Pawlikowska

Czas odwiedzić miejsce, które mamy niemalże pod samym nosem. Na turystyczny ruszt idzie letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, nazywana „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. W Łazienkach spędzamy kilka ładnych chwil. Relacja poniżej.

Ogród królewski – najstarsza część ogrodów, powstał w XVII wieku. Tutaj po raz pierwszy Adaś na żywo spotyka wiewiórkę 🙂

Pałac na Wyspie w stylu klasycystycznym. Jego początki sięgają już XVII wieku, kiedy to Stanisław Herakliusz Lubomirski zlecił wybudowanie łaźni. Powstały pawilon ogrodowy zawierał miejsce stylizowane na grotę, w której biło źródełko, symbolizujące źródło w starożytnej Grecji, niosące muzom natchnienie. W 1764 roku Stanisław August odkupił Łaźnie wraz z Ujazdowem i zlecił przekształcenie Łaźni na swoją letnią rezydencję. Pałac na wyspie miał symbolizować marzenie króla o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym.

Stara Oranżeria została wzniesiona w latach 1785-1788 w ramach projektu nadwornego projektanta Dominika Merliniego. Mieści nie tylko Królewską Galerię Rzeźb, ale przede wszystkim Teatr Królewski, jeden z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.

Ogród modernistyczny stanowił obowiązkowy punkt wycieczki. W związku z tym, że podróżujemy Szlakiem Chopina nie mogliśmy pominąć pomnika tego wybitnego kompozytora (za Jego czasów Łazienki w okolicach pobliskiego Belwederu, do lat dwudziestych XIX wieku zamknięte były dla mieszkańców Warszawy i stanowiły miejsce zabaw faworyzowanego ze względu na swój talent młodego pianisty). Pomnik Fryderyka Chopina dłuta Wacława Szymanowskiego zalicza się do najpiękniejszych i najbardziej znanych w naszym kraju. Oryginalny pomnik w 1940 r., jako jeden z pierwszych w Warszawie, został zniszczony przez hitlerowców. Dlatego na cokole zawiera napis: „Posąg Fryderyka Chopina zburzony i zagrabiony przez Niemców w dniu 31 maja 1940 roku odbuduje Naród. 17-X-1946 r.” Na wiernie zrekonstruowanym pomniku urzekają też słowa Adama Mickiewicza:
„Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało…”

Ogród romantyczny i znajdująca się w nim Świątynia Sybilli (Diany).

Pałac Myślewicki, wybudowany na zamknięciu drogi prowadzącej do miasta.

Amfiteatr, który łączy ze sobą motyw antycznych ruin z funkcją teatru w otwartej przestrzeni.

Najważniejsze, by zmierzać w tym samym kierunku. Działamy Działamy dalej.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *