SILEXOWE KRĘCENIE

Żaden człowiek nie jest dostatecznie dobry, żeby rządzić drugim człowiekiem bez jego zgodyAbraham Lincoln

Niemalże koniec września…
Pogoda nas totalnie rozpieszcza…
Kąpieli w tak cudownych promieniach słonecznych nie mogłem sobie odmówić…
Na pełnym gazie ogarniam biznes i idę pokręcić korbą. Rzecz jasna – poza przyjemnością wynikającą z rowerowej przejażdżki – delektuję się historią. Wracam do wątku wiążącego się z Powstaniem Warszawskim. Relacja poniżej.

Na początek siedziba Reicherów. Kameralny, utrzymany w klasycystycznym tonie dwór z początku XIX wieku. Parterowy, nakryty czterospadowym dachem. 5 sierpnia 1944 roku dwór został zajęty na kwaterę generała SS Ericha von dem Bach-Zelewskiego, który został powołany na dowódcę oddziałów wykonujących rozkaz Hitlera i Himmlera z dnia 1 sierpnia 1944 roku: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”. To tutaj 2 października 1944 podpisana została kapitulacja Powstania Warszawskiego. Po 63 dniach bohaterskiej walki żołnierzy Armii Krajowej z okupantem niemieckim, w której zginęło 18 tysięcy powstańców oraz 150 tysięcy mieszkańców Warszawy. W chwili obecnej własność prywatna. Można zobaczyć jedynie zza płotu.

Cmentarz wojenny w Laskach 1939 – 1945. Snem wiecznym spoczywają tu bojownicy konspiracji, żołnierze AK, powstańcy grupy „Kampinos” polegli w walce z najeźdźcą germańskim w latach 1943 – 1944. Na cmentarzu tym spoczywa także 720 żołnierzy Rzeczypospolitej poległych we wrześniu 1939 roku.

W Laskach przystanąłem na chwil parę przy drodze Laski – Wiersze. Przejechałem ją podczas ostatniego kręcenia korbą z Adasiem. Dzisiaj jestem sam, w związku z czym mam chwilę. Czas, by przystanąć, oddać się refleksji. Pomyśleć…

Odbijam także do Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Jest to dla mnie swoista podróż sentymentalna. 16 lat temu byłem tutaj z Zuzanką – w pędzie odbywaliśmy nauki przedmałżeńskie potrzebne do uzyskania ślubu kościelnego. Tylko tutaj udało się ogarnąć termin tak abyśmy ze wszystkim zdążyli.

Jak napisała jedna z sióstr: Narzędzie służy póki Bogu się podoba. Trwa tylko Bóg i zostaje dzieło. Ne terenie Zakładu, w sosnowym lesie, na skraju Puszczy Kampinoskiej odwiedzam powstały w latach 20 XX wieku cmentarz zakładowy w Laskach. Spoczywają tutaj zasłużeni dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, jego przyjaciele, pracownicy, siostry opiekujące się Zakładem, przedstawiciele katolickich kręgów warszawskiej inteligencji, jak również ludzie zasłużeni dla polskiej literatury, nauki i kultury.

Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

1 myśl w temacie “SILEXOWE KRĘCENIE

  1. Świetny artykuł. W trakcie poszukiwania w sieci informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Czuję, że chyba powinienem podziękować za Twoje działania. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie tu zaglądał, żeby zobaczyć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *