PAŁAC W JABŁONNIE

Produkt nie może być większy od ciebieBrian Tracy

Sobota oznacza jedno. Wspólnie spędzony czas. Ojciec i Syn. Tym razem udajemy się do podwarszawskiej Jabłonny. Zwiedzamy tamtejsze założenie pałacowo-parkowe. Relacja poniżej.

Obecny pałac powstał z inicjatywy Michała Poniatowskiego – biskupa płockiego (późniejszego prymasa Polski). Projekt zamówiono u królewskiego architekta Dominika Merliniego. Wzniesiony w latach 1775-1779, przebudowany przez Henryka Marconiego w 1837.

Minęły ponad dwa lata naszej wspólnej przygody. Magicznej przygody. Przygody przyspieszającej bicie serca. Przygody cechującej się wyprawą w nieznane. Przygody, która oparta jest na głównym fundamencie, jakim jest cierpliwość. Bez cierpliwości trudno mi wyobrazić sobie nasze funkcjonowanie. Nasza rzeczywistość w zasadzie opiera się o balansowanie pomiędzy posiadaniem cierpliwości a stanem wyprowadzenia z równowagi. To kolejna zawalona noc. To kolejne tłumaczenia, że w nocy się śpi, a nie bawi autami, to Twoje odmienne zdanie, to Twój upór, to Twój bunt, itp., itd. Dziś wykonujemy kolejny wspólny krok. Zwiedzamy razem wnętrze pałacu.

Park założony wspólnie z rezydencją w końcu XVIII wieku. Spacer stanowi piękne doznanie. Wypełniony jest dużą liczbą pomników przyrody. Do tego ptasi akompaniament. Czegóż więcej chcieć, aby owocnie wypocząć???

Powstanie altany chińskiej datuje się na rok 1781. Powstała na sztucznie usypanym wzgórzu. Oryginalna została niemalże doszczętnie zniszczona podczas wojny, na szczęście odbudowana.

Ruiny Groty pustelnika z 1778 roku.

Łuk triumfalny w stylu klasycystycznym wzniesiony przed 1842 rokiem przez Annę z Tyszkiewiczów dla uczczenia pamięci księcia Józefa Poniatowskiego.

Ruiny stajni z wozowniami.

Z Adasiem w zasadzie można już całkiem fajnie zaplanować czas. Łącznie z wizytą na kawce. 🙂 Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *