1025. NARODZINY KRÓLESTWA

Z głębi dziejów, z krain mrocznych,
Puszcz odwiecznych, pól i stepów
Nasz rodowód, nasz początek
Hen, od Piasta, Kraka, Lecha!
Długi łańcuch ludzkich istnień
Połączonych myślą prostą,
Żeby Polska, żeby Polska,
Żeby Polska była Polską. Jan Pietrzak

Teren dawnej Cytadeli Aleksandrowskiej – po zmianach infrastrukturalnych, które się dokonały – odwiedziłem ostatnio z Synkiem, na początku obecnego roku zresztą. Oglądaliśmy, w przeniesionym tutaj Muzeum Wojska Polskiego, wystawę 1000 lat chwały oręża polskiego. Dzisiaj solo. W ramach czasu tylko dla siebie, by nabrać energii na wykonywanie dalszych kroków i realizację kolejnych projektów. Pora udać się do wczesnego średniowiecza. Do czasów gdy księstwem Polan władała dynastia Piastów. Pojawiam się w Muzeum Historii Polski. Relacja poniżej.

To już 1000 rocznica koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Najstarszego syna Mieszka I, który po przepędzeniu macochy i przyrodnich braci w Gnieźnie nałożył na głowę koronę i zjednoczył pod swoim panowaniem całe dziedzictwo ojca. Monarcha nie tylko przyczynił się do chrystianizacji Polski, ale i dążył do ustabilizowania młodego tworu państwowego, jaki wówczas stanowiła Polska. Ponadto skrupulatnie powiększał jej obszar. Chciał stworzyć potężne imperium na rozległych terenach słowiańskich. Nie bez kozery jego przydomek oznaczał człeka mężnego, dzielnego i odważnego.

Kielich reliefowy zwany królewskim z XII wieku. Jeden z najcenniejszych zabytków sztuki wczesnośredniowiecznej nad Wisłą.

Herma św. Zygmunta (XIV w) z diademem płockim (XIII w.)

Ciągle się słucha o łyżce dziegciu… Wreszcie, co nieco zgłębiłem wiedzę w tym temacie. Za mną schemat, jak powstaje dziegieć. 🙂

Codex pretiosus, manuskrypt z fragmentem Ewangelii z XI wieku.

Gniezno 🙂

Zacna podróż w czasie. Ku realnemu początkowi, do chwil kiedy na pięknych ziemiach nad Wisłą chrześcijaństwo współistniało jeszcze wraz z pogaństwem. Czas na nieco magii. Na zdjęciu ofiara zakładzinowa – żuchwy łosi i dzików. Ostrów Lednicki, 2 połowa X wieku. Depozyt w formie szkieletów lub czaszek zwierząt miał zapewnić trwałość nowej budowli oraz pomyślność jej mieszkańcom.

Pierścień arcybiskupa Jakuba Świnki, dar od przyszłego króla Przemysła II – XIII w.

Czasy gdy w wodach królował jesiotr,
Gdy po rozległych puszczach buszowała liczna dzika zwierzyna,
A tur królował na lądzie,
Gdy miód stanowił walutę wymienną,
Gdy Polanie zasiedlali grody i czerpali pełnymi garściami z dóbr natury,
Gdy Polska dopiero się krystalizowała,
Gdy rzeczywistość była totalnie inna,
A obecnej wyobraźni można pozwolić wypłynąć na szerokie wody, by wizualizować niebywałe obrazy. Z dumą sięgam do korzeni kraju z którym się w pełni utożsamiam. W końcu urodziłem się w Polsce!!! Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *