SZLAKIEM TAJEMNIC…

Wraz z przeskoczeniem z jednego środowiska do drugiego możliwy jest wzrost świadomościMateusz Grzesiak

Uwielbiam czuć zapach pokonywanych turystycznie kilometrów. Łapiąc wiatr we włosy nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. W środę i czwartek ma miejsce intensywny etap planowania, by w trakcie kolejnego przedsięwzięcia na południowym skraju Żuław Wiślanych i Pomorza można było rozwinąć żagle. Tym razem przygoda rozegrała się od soboty (13.08.16) do wieczornych godzin poniedziałkowych (15.08.16).  Krótko, aczkolwiek treściwie. Spędzanie czasu z Jakubkiem z pewnością nie należy do nużących. Atakujemy teren mimo prognoz na mało sprzyjającą aurę.

Z WIZYTĄ W MARIENBURGU

Wstążka wijącego się licznymi zakolami asfaltu wiedzie nas w stronę odkrycia zagadek dotyczących Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie – jednego z trzech największych, obok Joannitów i Templariuszy zakonów rycerskich.

1296

Sprowadzeni na Mazowsze przez Konrada Mazowieckiego teoretycznie, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, jednak co z tego wyszło pokazała historia. My tymczasem udajemy się w podróż, by zbadać co nieco ich mrocznych tajemnic… Interesujemy się tajemnym tunelem, włamaniem do krzyżackiego skarbca, czy też legendą o usłużnym szatanie.

Czy uda nam się rozwikłać ich sekrety???

1297

Siłą rzeczy wybór pada na jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy (budowa zainicjowana około 1275 roku) – Zamek Marii Panny (Marienburg).

1298

Gotycka twierdza, którą penetrujemy majestatycznie wznosi się nad rzeką Nogat i w swej finalnej postaci jest aż 6 razy większa od Wawelu (skupia 3 zamki: wysoki, średni i niski i obejmuje ponad 20 ha obwarowań).  Coś nieprawdopodobnego…

1299

Wariant zwiedzania z audio przewodnikiem niezmiernie przypadł nam do gustu. „Wirtualny” Mikołaj fantastycznie opowiadał i kierował nas zakamarkami twierdzy, która za czasów swojej świetności nigdy nie została zdobyta.

1300

Nic zatem dziwnego, że architektura obronna Malborka – bo o nim mowa, wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

1301

Majestatyczność zamku z pewnością wynikała z tego, że docelowo stanowił on rezydencję wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, którzy przenieśli się tutaj w 1309 roku z Wenecji. Jak pisze Jerzy Smoczyńskiwarowania ta była słynna w całym ówczesnym świecie – mówiono, że Budę wzniesiono ze skały, Mediolan z marmuru, a Malbork … z błota, czyli gliny”.

Pelikan karmiący pisklęta własną krwią. Popularny symbol w średniowieczu, ofiarnej śmierci Chrystusa, który krzyżowcy potraktowali jako symbol własnego poświęcenia dla innych.

1332

Cudowny jest stan, kiedy Młody Podróżnik nakręca się tak pozytywnie i chce poznawać coraz to nowsze zakamarki historii oraz chłonąć wiedzę. Pełen podróżniczego zaangażowania puszcza wodze fantazji.

1333

Ten gotycki zespół zamkowy na świecie uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka. W scenerii nocnej w jeszcze większym stopniu uruchamia wyobraźnię. Nie mniej jednak mógłby być lepiej podświetlony. Spektakl światło i dźwięk zatytułowany „Krzyżem i Mieczem” stanowi ciekawe rozwiązanie związane ze zwiedzaniem zamku, nie mniej jednak naszemu Młodemu Podróżnikowi ciężko było wytrwać bez przycinania komara.  Warownie upodobały sobie także nietoperze, co dało się odczuć klucząc nocą po zamku wysokim.

Jest to obowiązkowa pozycja na szlaku odkrywców zabytków. Na mnie Malbork zrobił piorunujące wrażenie.

1338

Mimo wzmożonej uwagi całej naszej trójki niestety nie udało nam się rozszyfrować wszystkich tajemnic skrywanych przez krzyżackie zamczysko. Nie odnaleźliśmy legendarnego tunelu. Może to nie była po prostu ta chwila i uda nam się to przy okazji następnej eksploracji??? Kto wie? Czas pokaże…

Finalnie podbiliśmy kolejne zamczysko w naszej wieloletniej eksploracyjnej podróży. Głód zwiedzania został odrobinę zaspokojony. Nie mniej jednak to dopiero kropla w oceanie naszych wspólnych marzeń.

1339

Po intensywnym zwiedzaniu zaserwowaliśmy sobie jadło komtura. Także i na talerzu musi być klimatycznie.

1340

Gęsty, wypełniony aktywnymi chwilami czas, a Kuba w roli budzika jest wprost nieoceniony. W zaledwie kilka chwil jest w stanie postawić na nogi choćby największego ze śpiochów. Dwupokoleniowa gra nawiązująca do minionego systemu. Trzeba na wesoło zacząć kolejny dzień.

1341

 W KRAINIE SMOKÓW I PREHISTORYCZNYCH GADÓW

Będąc w Malborku odwiedziliśmy także tamtejszy park rozrywki nawiązujący do czasów prehistorycznych.

1342

Zagłębiając się w świat fantasty poznajemy różne oblicza smoków. Mnogość ich ras zadziwia.

1343

Wbrew pozorom to nie jest przerośnięty szczur, tylko kangur albinos.

1344

W kinie 5D zgłębiliśmy wiedzę i w dość nietypowy sposób cofnęliśmy się do czasów zagłady dinozaurów.

1345

Owocny motyw na zagospodarowanie miejskiej przestrzeni zielonej. Ruchome dinozaury także nie zawiodły naszych oczekiwań.

1346

Niezmiernie zadowoleni możemy działać dalej…

1347

MORSKA BRYZA

Błysk zadowolenia w spojrzeniu Młodego Podróżnika stanowi wspaniały impuls inspirujący do działania. ORP Błyskawica – polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów grom sprawia wiele radości. W chwili obecnej jest to najstarszy na świecie zachowany niszczyciel.

1348

Na pokładzie niszczyciela.

1349

Ujmujące piękno Polski. Uroki naszych krajobrazów prezentujemy kolejnemu pokoleniu. Będąc w Gdyni obowiązkowo trzeba zaliczyć plażę, choćby na kilka chwil…

Basen, jacuzzi, czy też sauna idealnie odprężyły moje mięśnie. Potraktowałem to jako kolejny z etapów regeneracji organizmu przed nadciągającym szczytem. We wrześniu będzie się działo…

1354

Byli rycerze…

Były smoki…

Były dinozaury…

Było nieco wiedzy dotyczącej skamieniałości.

Rzecz jasna musiała być i piłka…

A co najważniejsze byliśmy RAZEM.

1355

Kunszt organizacyjny Zuzanki. Całkowicie inny wymiar podróżowania. Jedna mała zmiana na wejściu, ogromna różnica na wyjściu. Grunt, by kształtować własną, indywidualną świadomość. Świadomość, która właściwie ustosunkuje naszą postawę wobec rzeczywistości. Świadomość, która będzie inicjowała inspirujące działania innych. DZIAŁAMY DZIAŁAMY dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

2 myśli w temacie “SZLAKIEM TAJEMNIC…

  1. Pingback: PORA UPOLOWAĆ NIECO WRAŻEŃ | Inspirując do działania...

  2. Pingback: SZLAKIEM KRZYŻAKÓW | Inspirując do działania...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *