XIX-WIECZNA OSADA FABRYCZNA W ŻYRARDOWIE

Dla osób, które podejmują decyzje, nie ma czasu dobrego czy złego na aktywność. Nie ma miesięcy lepszych czy gorszych. Ty wiesz, że to wszystko zależy od naszego nastawienia.” Paweł Borecki

Nasz rumak już sprawny zatem pora na obiekt krajoznawczy obowiązujący zdobywających duże stopnie KOT. A tak na marginesie, jeśli ktokolwiek poszukuje profesjonalnej pomocy przy rowerze serdecznie polecam TOMSPORT.

Kluczowe, by mieć jasno sprecyzowany cel, do którego się dąży. Wówczas jeszcze wydajniej można czerpać z bogactwa czasu, który otrzymaliśmy. Postawa tego typu eliminuje kręcenie się w kółko w tyglu codziennych chwil.
Podkręcamy temperaturę rowerowych eskapad. Startujemy z Wilanów zone z rana. Pierwszy przystanek pod ratuszem na Ursynowie. W miejscu zbiórki pojawiają się kolejni Wycieczkowi Napaleńcy.

Mimo wczesnej pory jest ciepło, wręcz gorąco. Pojawia się myśl, jak to będzie??? W umyśle kiełkuje ten niepokój, kiedy nie wiesz czego się spodziewać. W głowie rodzi się wówczas szereg pytań, często wątpliwości. To pierwsza z prób, którą jako Zwycięzca będziesz musiał zaliczyć. Nie ma co, ruszamy przed siebie…

 Po drodze pojawiają się ciekawe odcinki.

Wyjątkowe chwile należy uwieczniać.

Podładowanie akumulatorów.

Przez ponad 150 lat Żyrardów był określany „polską stolicą lnu”, europejską potęgą przemysłu włókienniczego. Osada stanowiła owoc rewolucji przemysłowej. Idea znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wizja, która urealniła się na tak dużą, nieprawdopodobną wręcz skalę. Panowie wykorzystali pojawiający się trend. Cieszy fakt, że nie ograniczała ich wyobraźni aktualna sytuacja w Polsce (m.in. wybuch powstania). Na przekór trudnościom postawili na swoim.

Cała historia rozpoczyna się w 1829 roku kiedy zawiązuje się spółka Karol Scholtz i Spółka i istniejąca na ówczesnym Marymoncie k. Warszawy fabryka lnu zostaje przeniesiona do Rady Guzowskiej.  Właściciele byli w stanie ściągnąć na tereny Polski wynalazcę z Francji w związku z czym pierwszym dyrektorem technicznym został Filip de Girard (od jego imienia wywodzi się obecna nazwa miasta) – inżynier, który skonstruował m.in. maszynę do mechanicznego przędzenia lnu – przędzarki oraz wyczesarki do lnu.

Inicjatorzy XIX-wiecznej Osady Fabrycznej działali w duchu pozytywizmu. Pracownicy mieli zapewniony duży socjal – łącznie z mieszkaniami. Dlatego na całość Osady obok infrastruktury samej fabryk składają się budynki mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej. W ówczesnej Europie pierwszym tego tupu budynkiem była Ochronka z Babincem, gdzie robotnicy mogli zostawić dzieci na czas pracy. Darmowa opieka medyczna, w nowo wybudowanym szpitalu także wchodziła do pakietu. W kompleksie znalazły się także łaźnia i pralnia. Dobudowana później pończoszarnia także przyjęła miano największej w Europie.

Produkty wychodzące z fabryki doceniano niemalże na wszystkich wystawach, w miastach takich, jak: Paryż, Monachium, Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Moskwa, gdzie zdobywały pierwsze nagrody.
Osadę wizytował także Szach Persji Naser ab-Din Szah Kadżar.

Założenie samego miasta oparto na idei „Miasta Ogrodu” – spostrzec można regularny układ ulic, wzdłuż których rosną bujne i dorodne kasztanowce, lipy oraz dęby. Przez miasto przejeżdżała nawet kolej parowa łącząca Warszawę z Wiedniem. Pod koniec lat 30-tych zelektyfikowano ją jako jedną z pierwszych w całej II RP. W 2012 roku Osada Fabryczna w Żyrardowie dołączyła do elitarnego grona Pomników historii.

Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/zyrardow-xix-wieczna-osada-fabryczna-171

W 2016 roku Żyrardów obchodził 100-lecie nadania praw miejskich. Nieprawdopodobne bowiem żyrardowska Osada Fabryczna jest obecnie jedynym w Europie, zachowanym prawie w całości (95%), zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z okresu XIX wieku, zajmującym 76 ha.

Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/zyrardow-xix-wieczna-osada-fabryczna-171

Więcej na temat wątków historycznych znajdziesz tutaj.

Kontynuowaliśmy naszą tradycję łączącą się z odwiedzaniem lokalnych browarków (ostatnio był najstarszy polski browar).

Tym razem pojawiliśmy się w Beer Bros mieszczącym się w budynkach starych szwalni w osadzie fabrycznej.

Niestrudzeni łowcy przygód.

Serdecznie polecam piwerka produkowane w rzemieślniczym browarze Beer Bros. Szymon dzięki za pozytywną energię i oprowadzenie po swoim królestwie.

A teraz…
Żyrardów pozostał czerwoną cegłą zdobiony,
symbolem niegdysiejszej potęgi.
Upadła wielka idea.
Obecnie…
przeszłość odżywa w kulcie ducha czasów minionych, bezpowrotnie utraconych.

Wizyta w żywym skansenie osady fabrycznej nasuwa po raz kolejny ten sam wniosek: jedyną stałą jest zmiana. Nie ma nic wiecznego, a jedynie wartki nurt czasu zmierza swym niezdefiniowanym korytem.

Następna karta tandemowych dzienników wypełniona mięsistą treścią. Zakwitł kolejny pąk na naszym turystycznym drzewie. Działamy Działamy dalej. Proces przygotowań do głównej wyprawy tego sezonu w trakcie.

Owocne kręcenie korbą przerodziło się w wieczorne spotkanie. Podczas jego trwania obejrzeliśmy kolaż zdjęć z naszej majówki.Jak również zainicjowaliśmy sezon grillowy w Wilanów zone. Jest moc!!!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

3 myśli w temacie “XIX-WIECZNA OSADA FABRYCZNA W ŻYRARDOWIE

  1. Pingback: NIECO KRĘCENIA SOLO | Inspirując do działania...

  2. Pingback: WIEŚ MARKI I XIX-WIECZNY PRZEMYSŁ | Inspirując do działania...

  3. Pingback: KATOWICE | Inspirując do działania...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *