ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W PRZEŹDZIATCE

Z natury jestem optymistą, a także ze świadomego rozeznania i wyboru, albowiem optymizm jest trudniejszy. Nie sztuka jest być pesymistą, uniwersalność gówna jest rzeczą najłatwiejszą do zauważenia, prawdziwym honorem jest umieć zaprzeczyć wszechpotężnemu doświadczeniu. Leopold Tyrmand

Pałac w Mordach wzbudził we mnie smutek… Żal, że popada w ruinę historyczny obiekt – będący rzecz jasna zabytkiem – który można by zaadoptować do różnych celów służących obecnym i przyszłym pokoleniom. Na całe szczęście jego losu nie podzieliła inna budowla znajdująca się na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Odwiedzam jeden z trzech folwarków, obok Kupientyna i Ząbkowa, składających się na dobra sokołowskie. Niegdyś usytuowany w Przeździatce pałac, obecnie wchodzący w skład administracyjny Sokołowa Podlaskiego. Relacja poniżej.

Najstarsze wzmianki o Przeździatce pochodzą z XV wieku… Zaś pierwotny, drewniany dwór w XVIII wieku wzniesiony został za sprawą Ignacego Ogińskiego. Gościł w nim nawet król Stanisław August Poniatowski gdy wracał z sejmu grodzieńskiego na zaproszenie Michała Kleofasa Ogińskiego (z kompozytorem „spotkałem się” już w Guzowie) twórcy bodaj najsłynniejszego poloneza Pożegnanie ojczyzny. Obecny pałac w Przeździatce zyskał swój kształt dzięki rodzinie Hirszmanów. A zaprojektował go w 1859 roku Henryk Marconi. Rezydencja otrzymała formę popularnej wówczas willi włoskiej. Potem zaczeły się jego burzliwe losy zmierzające ku ruinie. Na szczęście od losu wiodącego ku całkowitej dewastacji ocalił go… kościół. 9 lutego powołano tutaj Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. W jednym z pomieszczeń znajduje się kaplica z relikwiami św. Jana Pawła II. Pałac otoczony 10-hektarowym parkiem, który w 1895 roku zmodernizował Walerian Kronenberg.

Pozostało jeszcze kilka zabudowań po dawnym folwarku. Moje oko rzecz jasna przykuł drewniak. 🙂

Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *