W DRODZE NA SABAT CZAROWNIC

50% tego, co wiemy, to nieprawda. Problem w tym, że nie wiemy, które 50%Timothy Noakes

Moje serce łaknie przygód. Wypełnij głowę marzeniami a potem ruszaj przed siebie ściskając dłoń Ukochanej… Do przodu, za wspólnie określony horyzont. Zatracamy się razem w kolejnej przygodzie. Stacjonujemy u podnóża Gór Świętokrzyskich, nad Bobrzą i jej dopływem Silnicą. Na naszej drodze pojawiają się Kielce – pierwotnie osada targowa wzmiankowana 1084. Od końca XI wieku własność biskupów krakowskich, którzy założyli tu swój dwór. Prawa miejskie uzyskane przed 1412. Nazwa wywodzi się od kłów dzika, rodu Kiełczów czy nawet starożytnych Celtów.

Czas, aby zagłębić się w obszar natury. Pora na kolejny park (w tym roku zaliczony już: Kampinoski Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Woliński Park NarodowySłowiński Park Narodowy i Bieszczadzki Parki Narodowy). Ruszamy w poszukiwaniu sabatu czarownic w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Polatamy trochę po górkach…

Na pierwszy ogień idzie Łysica – Góra Świętej Katarzyny, która wznosi się na wysokość 612 metrów. Szczyt ma dwa wierzchołki. Skała (Skałka Agaty), zwana też Zamczyskiem i drugi z pamiątkowym krzyżem i wieżą triangulacyjną.

Najwyższy szczyt Łysogór jest nasz!!! Drugi, po Śnieżce, na naszej liście wchodzący w skład Korony Gór Polski.

Łysa Góra (Święty Krzyż) – kolejny po Łysicy pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich, 595 metrów.

Podchodząc zaliczamy Buk Jagiełły.

Wykorzystujemy czas, gdy deszcz nie sączy się z nieba.

W VIII – X w. jeden z największych w środkowej Polsce ośrodek kultu pogańskiego. Zachowały się ślady w postaci 2 podkowiastych wałów kamiennych otwartych ku, stojącemu o kilkaset metrów na wschód od szczytu, klasztorowi.

Poszukując śladów czarownic pora odnieść się także do legend. Jedna z nich odnosi się do sabatu na Łysej Górze, druga zaś do powstania gołoborza.

Wreszcie możemy w pełnej krasie podziwiać gołoborze.

Te chwile są nasze…

Wieczorową pora czas na spacer po Kielcach i odwiedzenie największej atrakcji turystycznej. Pałac Biskupów Krakowskich – pochodzący z wczesnego baroku położony jest na wzgórzu zamkowym. Stanowi najlepiej w Polsce zachowany przykład rezydencji magnackiej epoki Wazów. Zwiedzenie tego zabytkowego obiektu daje mi kolejne punkty w książeczce PTTK.

Na naszym podróżniczym szlaku pojawiły się także ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV wieku w Bodzentynie.

Jaskinia Raj – częściowy rezerwat przyrody nieożywionej. Jedna z ciekawszych naciekowych jaskiń w Polsce. Najdalej na północ wysunięte stanowisko ze śladami osadnictwa ze środkowego paleolitu w Polsce. Nie mogło nas tam zabraknąć. Jest to istna perła pośród polskich jaskiń. Jaskinia Raj usytuowana jest w wapieniach wzgórza Malik w Grzbiecie Bolechowickim. Poza imponującym wnętrzem znajdują się tutaj liczne ślady człowieka sprzed 40-50 tys. lat – narzędzia, wyroby krzemienne, kości upolowanych zwierząt.

Na deser pozostał jeden z najmniejszych rezerwatów w Polsce. Rezerwat Kadzielnia stanowi największe skupisko grot i jaskiń na Kielecczyźnie.

Nie mogło być inaczej – kociołek czarownicy w Gospodzie Echa Leśne zamknął całość.

Nie było tak wysoko jak w Karkonoszach, ale równie przyjemnie i klimatycznie. Świętokrzyski Park Narodowy ma swoją ciekawą specyfikę. Działamy Działamy dalej. Kolejne przygody na nas czekają.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

1 myśl w temacie “W DRODZE NA SABAT CZAROWNIC

  1. Pingback: KATO | Inspirując do działania...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *