„Życie może być absolutnie fenomenalne i powinno takie być” Bob Proctor
Mała pauza na Rancho. Spontanicznie. Czasem tak trzeba.
Ponadto spełnienie kolejnego, małego marzenia. Noc w hamaku, by delektować oczy nocnym niebem.
A w weekend…
Długo wyczekiwana chwila…
Szybka reakcja na bilety online i wreszcie się udało…
Poniżej relacja ze zwiedzania Zespołu Stacji Filtrów Williama Lindleya, kolejnego pomnika historii na naszym podróżniczym szlaku.
XIX-wieczna myśl technologiczna odkrywa przed nami swe oblicze. Zespół Stacji filtrów (zaprojektowany przez Williama Lindleya) jest częścią systemu wodociągów warszawskich wybudowanych w latach 1883-1886 z inicjatywy prezydenta miasta Sokratesa Starynkiewicza.
Podczas budowy wykorzystano najnowocześniejsze ówczesne rozwiązania techniczne. Dzięki powstaniu zakładu i rozbudowie sieci przewodów, Warszawa awansowała do elitarnego grona zaledwie sześciu europejskich miast posiadających wówczas nowoczesny system wodociągowy.
Wieża ciśnień zbudowana w latach 1885-1886. Zapewniała odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym. Użytkowana do 1924 roku.
Przy budowie wszystkich obiektów użyto materiałów najwyższej jakości, które poddawano kilkustopniowej kontroli. Podstawowym materiałem budowlanym była specjalnie wypalana, odporna na wilgoć cegła licówka i cegła glazurowana białą polewą. Na wielką skalę stosowano bloki granitowe i z piaskowca. Granitowe filary m.in. podtrzymują wykonane z cegły sklepienia żaglowe w zbiornikach wody czystej i sześciu grupach filtrów powolnych. Warto podkreślić, że działające tu do tej pory filtry powolne to współcześnie jedyny na świecie obiekt tego typu.
Działamy Działamy dalej.
Pingback: LAS BIELAŃSKI | Inspirując do działania...