PORA UPOLOWAĆ NIECO NOWYCH WRAŻEŃ

Kto nie marzy, nie żyjeRyszard Riedel

Wolność zaczyna się w Twoim sercu… W czwartek wsiadam w auto i ruszam przed siebie. Gnam naprzeciw kolejnej przygody.

Moja wiara w ludzi wciąż pozostaje niezachwiana. Ciężko to sobie wyobrazić w polskich warunkach – czy jakichkolwiek innych, ale portfel wypchany forsą, kartami bankowymi oraz innymi gadżetami przez kilka godzin pozostawiony samemu sobie na stacji benzynowej, powrócił w ręce właściciela całkowicie nietknięty. Okazuje się, że można…

CESARSKA STOLICA:

Pora na dawną osadę celtycką nad Dunajem. Przechadzając się po dawnej stolicy cesarskiej można wdychać historię pełną piersią. Kolejny przystanek na liście UNESCO. Wg amerykańskiego raportu Mercera Wiedeń to miasto o najwyższej jakości życia na świecie.

1466Pierwsze kroki rozpocząłem od letniej rezydencji cesarskiej – Pałacu Schönbrunn, który wraz z otaczającymi go budynkami i rozległymi ogrodami należy do najbardziej znaczących barokowych zabytków Europy. Nie dziwi zatem fakt, że wpisany został do UNESCO.

Kulisy genealogii Habsburgów przyprawiają o zawrót głowy. Nieprawdopodobne wręcz „koligacje krwi” stanowią materiał na totalny horror.

1469Koniecznie trzeba zaznajomić się także z Pałacem Hofburg, czyli zimową rezydencją władców Austrii.

Jak również z wykopaliskami z czasów starożytnego Rzymu, które znajdują się tuż obok niego na Placu Świętego Michała.

1472Nieopodal katedry, przy ulicy Domgasse 5, jako jedyne zachowało się, jedno z 12-stu domostw wiedeńskich, w których zamieszkiwał Mozart. Właśnie tutaj powstało m.in. Wesele Figara.

1473Tuż obok domostwa muzycznego geniusza znajduje się ulica, która w piątek 13-stego opływała w morze krwi. To właśnie tutaj dokonano likwidacji ogromnej liczby członków Zakonu Templariuszy.

1474W ramach kolejnego etapu podróży szlakiem Krzyżaków (uprzednio był to Malbork) zaliczyłem także współczesną siedzibę wielkiego mistrza Zakonu Krzyżaków. Mieści się ona obecnie w domu zakonnym przy Singerstraße 7.

1475Gotycka Katedra Świętego Szczepana robi wrażenie. Stanowi jeden z symboli Wiednia. Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry.

1476Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej istnieje nieprzerwania od renesansu i jest najstarszą tego typu instytucją na świecie. Wraz z wiedzą na temat klasycznej szkoły jazdy konnej wpisana jest do UNESCO. Szkolone są tutaj konie lipicańskie.

1477Bezcenne dzieło sztuki. Jedyny taki obraz na świecie, który z racji swojej rangi nie został wyceniony znajduje się we Wiedniu. Niestety nie dane było mi go zobaczyć. Mowa tu o obrazie niemieckiego artysty Albrechta Durera. „Młody zając” wyprzedza swoją epokę o jakieś 500 lat. Ta akwarela z 1502 roku została namalowana z tak dużą dokładnością, że możemy mówić o uzyskaniu efektu 3D.

1477a

Źródło: Wikipedia

Obowiązkowym punktem programu zwiedzania był także sznycel po wiedeńsku. Trzeba było nabrać sił na zwiedzanie po zmroku. Wiedeń w nocnym ujęciu robi wrażenie. Opera wiedeńska.

1478Najstarszy hotel wiedeński.

1479Hundertwasserhaus – dom inspirowany Gaudim.

Wiedeński Prater jest największym publicznym parkiem w środkowej części Europy (1700 ha). Prater to także jeden z największych parków na świecie. Usytuowany na niegdysiejszych terenach łowieckich Habsburgów. Mieści największy i najbardziej znany diabelski młyn Wiener Riesenrad (jest to także jedna z najstarszych konstrukcji tego typu).

Wieczorny spacer po Wiedniu zakończony pod pomnikiem Johanna Straussa.

1484NAJWIĘKSZE MIASTO MORAW:

Będąc w Brnie obowiązkowo musiałem zaliczyć tamtejszy browar Starobrno. W zasadzie od tego zacząłem.

1485Nakładany hermelin (marynowany ser pleśniowy) to lokalny przysmak serwowany jako przekąska do zimnego piwerka. Serdecznie polecam – idealne uzupełnienie zimnego trunku.

1485aW wielu europejskich miastach skryte są wspaniałe okazy naszego kulturowego dziedzictwa. Niewątpliwie należy do nich Wenus z Dolních Věstonic. Nieprawdopodobne, że potrzeba estetyki i piękna objawiała się u ludzi już w czasach paleolitycznych. Figurkę tej nagiej kobiety datuje się na 29 000 – 25 000 lat p.n.e. dzięki czemu jest to najstarsza ceramika na świecie.

1485b

Źródło: Wikipedia

Nie mogło zabraknąć także Brna w nocnym ujęciu.

Zamek i twierdza Spilberk który od ponad siedmiuset lat góruje nad miastem.

1486Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła stanowi jeden z symboli Brna.

1487

Jeden z dwóch rynków w Brnie.

1488Pomnik prezentuje kilkuletniego Mozarta na pamiątkę jego koncertowania.

1489W Starym Ratuszu można zobaczyć symbole Brna, czyli koło i krokodyla

1490Na drugim ryku – Placu Wolności, znajduje się ciekawy, falliczny posąg.

1491Ciekawy żart ze strony budowniczych do tej pory „uszlachetnia” Kościół Świętego Jakuba. Nad jednym z okien figuruje postać z wypiętym tył… co ma symbolizować stosunek do wysokości Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która znajduje się nieopodal. Choć nie tylko. Jak przyjrzymy się uważnie okaże się także, że nawiązuje do pozycji seksualnej. Jedno trzeba im przyznać: nie brakowało im wówczas poczucia humoru.

1492

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *