DAVID LAMA – SIĘGNĄĆ PO NIEMOŻLIWE

Ten kto boi się umrzeć, boi się także żyć. Najważniejsze, by wiedzieć, co chce się w życiu osiągnąć, wtedy jesteśmy gotowi na podjęcie ryzyka. Warto jednak mieć jego świadomość. Zawsze są sprawy nad którymi nie mamy kontroli.” David Lama

Reżyser – Wolfgang Merkel (Austria 2014) oferuje piękne ujęcia. Stara się uchwycić walkę z siłami natury. Potęga i majestatyczność przyrody pokazuje, jak mały jest człowiek.

Dokument prezentuje postać alpinisty Davida Lamy i jego podążanie za głosem pasji, która wiedzie na szczyt. Jednym z wątków jest starcie z Cerro Torre – według wielu wspinaczy najtrudniejszą technicznie górą świata (iglica skalna w Parku Narodowym Los Glaciares w Patagonii o wysokości 3133 m n.p.m.) w związku ze zmiennymi warunkami pogodowymi oraz budową.

Mimo krytyki i niepowodzeń David zmierzał w stronę obranego celu. Z sukcesem sięgnął po niemożliwe… Jak twierdzi samo zdobywanie góry było nagrodą bowiem „liczy się piękno drogi”. David Lama z partnerem bez odpadnięcia w styczniu 2012 wspięli się na ten szczyt za pomocą własnych nóg i rąk. Dzięki potędze własnej psychiki osiągnęli coś, co w świecie alpinizmu wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi wspięli się w klasyczny sposób na tak trudny szczyt.

Jedno marzenie goni kolejne. Po prostu trzeba odróżnić strach od paniki, a następnie przekształcić strach w racjonalne myślenie. Po zdobyciu niemożliwego pora na następne projekty… David Lama nie spoczywa na laurach tylko dalej zmierza niesiony nurtem pasjonującej przygody…

Ekstremalne wyczyny innych mogą inspirować nas do działania w płaszczyźnie dnia codziennego, by ułatwić wspinaczkę na własne góry. Zachęcam do obejrzenia tego niespełna 60-cio minutowego dokumentu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *