POLE BITWY POD RACŁAWICAMI

Jedyne granice, które napotkałem w moim życiu, znajdowały się w umysłach niektórych ludziThor Heyerdahl

Po świątecznym spotkaniu z Ekipą z Kapsa, wracając do domu, zatrzymuję się na postój we wsi Janowiczki. Relacja poniżej.

Wzgórze Zamczysko już na początku XIV wieku wzbogacone było o siedzibę obronną. Z racji słabego materiału budowlanego oraz najprawdopodobniej wad konstrukcyjnych budowla nie przetrwała długo. Obecnie możemy podziwiać jednak Kopiec Kościuszki. Usypany został w latach 1926 – 1934 dla upamiętnienia bitwy racławickiej i walk o niepodległość Polski.

4 kwietnia 1974 roku na oglądanych przeze mnie polach wojska polskie i oddziały powstańcze chłopów kosynierów pod dowództwem Tadeusza Kościuszki rozbiły przeważające siły wojsk cesarskich. Zwycięstwo polskie pod Racławicami okazało się sukcesem taktycznym, miało ogromne znaczenie propagandowe i moralne, stanowiąc impuls do działań powstańczych na innych terenach Polski.

Znajduje się tutaj także pomnik Bartosza Głowackiego, kosyniera w czasie insurekcji kościuszkowskiej, który odznaczył się wielkim męstwem – zdobył działo rosyjskie, gasząc lont czapką.

Klasycystyczny dwór w Janowiczkach póki co popada w ruinę. Wszystko wskazuje jednak na to, że obiekt ten pochodzący z XIX wieku doczeka się remontu. Oby… Bryła budynku to typowy dworek ziemski z przełomu XVIII i XIX wieku. Prostokątny (ok. 21 m na 11 m), parterowy z użytkowym poddaszem, jest kryty czterospadowym dachem łamanym. Od frontu dwór posiada wysoki portyk z czterema drewnianymi kolumnami. Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *