„MAŁY RZYM”

To hojność wzbogaca, nie chciwość!Marc Fischer

Największą wartość jaką w chwili obecnej mogę zaproponować rodzinie to efektywnie spędzony czas w obrębie wspólnych zainteresowań. W związku z tym w ramach prezentu urodzinowego dla Mamci udajemy się razem naprzeciw nowej przygodzie. Kierunek: SANDOMIERZ!!! Miasto ulokowane zostało na 7 wzgórzach i dlatego określane jest czasem mianem „małego Rzymu”. Tworzy jeden z najbardziej malowniczych zespołów zabytkowych w Polsce. Zresztą zobaczcie sami.

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z neolitu. W X w na terenie wzgórza zamkowego powstała osada. W końcu XI wieku był to drugi po Krakowie ośrodek grodowo-miejski ziem małopolski. Prawa miejskie zostały nadane przed 1227 rokiem.

Wysoka na 30 metrów Brama Opatowska zbudowana w XIV – XVI w. jest jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. W Sandomierzu jedyna, którą można zobaczyć.

Gotycki ratusz z połowy XIV wieku. Wzniesiony na planie kwadratu z ośmioboczną wieżą obok. W XVI wieku budynek rozbudowano do formy wydłużonego prostokąta, a całość zwieńczono renesansową attyką.

Ucho igielne – furta dominikańska.

Pora przenieść się pod powierzchnię. Penetrujemy piwnice kupieckie przemierzając półkilometrową, podziemną trasę turystyczną.

Zaledwie część labiryntu korytarzy i komór pod koniec XX wieku została przystosowana i udostępniona do zwiedzania. Najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 metrów pod płytą rynku.

Zamek królewski z XIV wieku. Budowla wzniesiona na skarpie wiślanej przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu, rozbudowana w XVI wieku. Pierwotnie zamek składał się z 4 skrzydeł obejmujących kolumnowy dziedziniec. W 1656 roku został wysadzony przez wojska szwedzkie. Zachowało się jedynie zachodnie skrzydło.

Kościół pw. Św. Jakuba powstał w pierwszej dekadzie XIII wieku. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Polsce w całości zbudowany z cegły. Sandomierz znajduje się na Szlaku cysterskim.

Wkraczamy na obszar natury, wąwóz Królowej Jadwigi odkrywa swoje tajemnice. Mierzący prawie pół kilometra długości i około 10 metrów głębokości. Powstał na skutek działania wody, która spływała od tysięcy lat po lessowym zboczu.

Na naszej turystycznej trasie znalazł się także dom Długosza. Ten gotycki budynek wzniesiony został w 1476 r.

Tym razem piwerko z pierwszego rzemieślniczego browaru Ziemi Świętokrzyskiej.

Sandomierski Kościół Św. Józefa w swoich kryptach w oszklonej trumnie skrywa znakomicie zachowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny z 1698 roku. Nie mniej jednak w niedzielę niestety nie było możliwości zwiedzenia. Trzeba będzie wrócić kiedyś do tematu.

Z okolic Sandomierza pochodzi najznamienitszy polski rycerz: Zawisza Czarny. Gdzieś z tyłu głowy rodzi się już pomysł turystycznego podążania jego śladem. Działamy Działamy dalej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Google Bookmarks
  • email
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *